
Arka Green Power Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Dark Gray |
| Power Output | 300-400W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Weight | 20-25kg |
| Operating Voltage | 30V |
| Warranty | 25 years |
| Certifications | IEC 61215 |
| Usage | Remote area power supply |
| Features | High efficiency, Renewable energy, Robust construction, Low consumption, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Features:
Robust construction
High efficiency
Less power consumption
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Arka Green Power Pvt Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Arka Green Power Pvt Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Director
Mr. Satya Gopinath
Address
Office No-234, 2nd Floor, Satra Plaza, Sector-19-D, Vashi, Navi Mumbai, Maharashtra, 400705, India
Report incorrect details





































