
Sunny Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power range | 120-140W |
| Efficiency | 15.65-16.61% |
| Cell type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1480x670x30mm |
| Weight | 13.5kg |
| Warranty | 15/20 years |
| Usage | Residential and commercial solar power generation |
| Certifications | CE, IEC, ISO9001 |
| Features | High efficiency, Mono panel, Factory direct, Power guarantee |
Product Overview
Key Features
CharacteristicsSEM-120SB201SEM-125SB201SEM-130SB201SEM-135SB201SEM-140SB201
Maximum power(Pm)120.0W125.0W130.0W135.0W140.0W
Power Tolerance A 3%A 3%A 3%A 3%A 3%
Voltage at max power(Vmp)17.4V17.4V17.4V17.4V17.4V
Current at max power(Imp)6.89A7.18A7.47A7.76A8.05A
Open circuit Voltage(Voc)21.6V21.6V21.6V21.6V21.6V
Short circuit current(Isc)7.58A7.90A8.22A 8.53A8.85A
Operating Temperature-40to+85-40to+85-40to+85-40to+85-40to+85
Maximum System Voltage1000V 1000V 1000V1000V1000V
Maximum series Fuse Rating15A15A15A15A15A
Standard Test Condtion Irrandiance 1000W/m2,Module temperature 25,AM=1.5
Mechanical Characteristics
Solar cell:Monocrystalline silicon solar cell 156A 156mm(6inch)
No.ofcells and connections:36=4A 9pcs
Dimension of module:1480A 670A 30mm(58.3A 26.4A 1.2inch)
Weight:13.5kg
Junction Box:Ip54 rated
Packing Configuration:2Pcs/CTN,1510A 700A 145mm(59.5A 27.5A 5.7inch)
Structure and product details:
Warranties
1. 15 years at 90% of the minimal rated power output
2. 20 years at 80% of the minimal rated power output
Packaging & Shipping
Packaging & Shipping
Packaging Detail:Neutral standard Carton and Wooden Box
Delivery Detail:15-20days
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sunny Energy Industry Co.,Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Sunny Energy Industry Co.,Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dongguan, Guangdong
Name
Fiona Tang
Address
Xiekeng Precinct,Qingxi Town, Dongguan city,Guangdong,China Dongguan, Guangdong, 523660, China
Report incorrect details






































