
Ritchie Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 250W |
| Voltage | 12V |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1650x1000mm |
| Weight | 20kg |
| Warranty | 25 years |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Rooftop solar power generation for residential and commercial use |
| Features | Clean energy, Reduced costs, Renewable source, Eco-friendly, High efficiency |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ritchie Technocrats Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Panels from Ritchie Technocrats Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
CEO
Mrs. Kiranmayi
Address
No. 506, Rivera Complex,Dwarakapuri Colony, Panjagutta, Hyderabad, Telangana, 500082, India
Report incorrect details






































