
Enhanced Solar Panels
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Photovoltaic |
| Cell Type | Crystalline Silicon |
| Power Output | 300-400W |
| Voltage | 24V |
| Efficiency | 18-20% |
| Dimensions | 1.6-2m² |
| Weight | 20-25kg |
| Warranty | 25 years |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Residential, commercial, industrial power generation |
| Features | Green energy, Decentralized power, Low maintenance, Long lifespan, Quick payback, Power backup, Easy install |
Product Overview
Key Features
Our unique solution provides you best option for main electricity source and back up supply by completely eliminating use of costly and polluting diesel generator.
Benefits:
* Steady and permanent source of energy
* 100% Pollution free green energy
* Decentralized Generation
* Low maintenance and no noise pollution
* A perfect backup against power-cut problem
* Safe against the increment of electricity rate
* Longest life in any renewable equipment up to 35 years
* Short payback period of about 3 to 5 years
* Increase the life of your home appliances with pure sine wave
* Easy to operate and can be installed anywhere on the roof wherever available
* Monitoring system also available
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Enhanced Electronic Design Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Panels from Enhanced Electronic Design Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2012
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Managing Director
Mr. Bhavesh Kumar Rathore
Address
808, 8th Floor, Sakar-1, Near- Gandhi Gram Railway Station, Nehru Bridge Corner, Ashram Road, Ahmedabad, Gujarat, 380009, India
Report incorrect details








































