
Solar Panel Module By Kaushik Electric India Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Black |
| Power Output | 300W-400W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Open Circuit Voltage | 40V |
| Short Circuit Current | 9A |
| Dimensions | 1650x992mm |
| Weight | 20kg |
| Temperature Coefficient | -0.3%/°C |
| Warranty | 25 years |
| Certifications | IEC 61215 |
| Usage | Residential & commercial solar power generation |
| Features | High efficiency, Durable design, Lightweight, Easy install, Water resistant |
Product Overview
Key Features
With the support of our adroit professionals, we provide our clients high quality Solar Panel Module. Our offered panel module is manufactured by using the best quality components and sophisticated technology in line with industry norms. Used to collect photons from the sunlight and change it into electricity, this panel module is widely praised by our prestigious clients. Moreover, we offer this panel module from us in variegated sizes and specifications.
Features:
Resistance to water
Light weight anodized aluminum frame
Smooth functioning
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Kaushik Electric India Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Kaushik Electric India Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
GST NO
09AAGCK0790G1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAGCK0790G1ZF
Greater Noida, Uttar Pradesh
Director
Mr. Ankit Kaushik
Address
Plot no-15/16, surajpur, near eidgah. Greater Noida, Uttar Pradesh, 201306, India
Report incorrect details





































