
Solar Panel Light Kit - Polycrystalline, 100w-500w Panels, 300w-1000w Inverter Power | Eco-friendly, Energy Efficient, Lightweight, Powerful Design
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Panel Wattage | 100W-500W |
| Battery Capacity | 100Ah-500Ah |
| Inverter Power | 300W-1000W |
| Dimensions | Variable |
| Weight | 50-200kg |
| Usage | Off-grid lighting and power solutions for remote areas, businesses or homes |
| Protection Rating | IP65 |
| Features | Eco-friendly, Energy efficient, Powerful, Lightweight, Solar powered |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Others, Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Packaging Details | Carton Packaging |
| Main Domestic Market | Punjab, Chandigarh, Himachal Pradesh |
| Certifications | ISO 9001:2015 |
Product Overview
Key Features
With our in-depth knowledge and experience, we as an unrivaled wholesaler/distributor, supplier and service provider are passionately occupied with offering expansive combination of Solar Panel Light Kit to our customers. This pack is exceedingly demanded in the business sector for their superior and power sparing. The offered pack offers a hands-on movement that can exhibit the force of sun based vitality. In addition, the offered Solar Panel Light Kit is made accessible for our important customers at industry driving costs. Our offered unit is accessible in the business sector in various sizes, plans and different particulars.
Features:
- Eco-friendly
- Vitality productive
- Powerful design
- Light weight
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ENERGY SAVING CORPORATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Products & Equipment from ENERGY SAVING CORPORATION at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mohali, Punjab
Accepts only Domestic inquiries
Marketing Manager
Mr. Anterpreet Singh
Address
Showroom-513, Opposite Gurudwara Sahib, Mundi Kharar, Kharar Road, Mohali, Punjab, 140301, India
solar lighting kit in Mohali
Report incorrect details









































