
Solar Panel Light - Durable Weather Proof Units | Reliable, Easy To Install, Lightweight Design
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Polycrystalline |
| Panel Wattage | 10W-20W |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Battery Capacity | 12V |
| LED Lumens | 800-1200lm |
| Light Color | White |
| Usage | Outdoor path lighting, garden lighting, security lighting |
| Protection Rating | IP65 |
| Dimensions | 1.5m-2m |
| Features | Solar powered, Weatherproof, Easy install, Reliable, Energy efficient |
Product Overview
Key Features
Solar Panel Light in Nagpur , Maharashtra , India. These presented solar units are durable and weather proof in nature. Moreover to this, these solar lighting units are easy to install due to light weight.
Features:
Reliable
Weather proof
Best working
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Silicom System has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Products & Equipment from Silicom System at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Nagpur, Maharashtra
Proprietor
Mr Dhananjay B Lade
Address
Shop Number - B/204, Zal Complex, Resden Road, Nagpur, Maharashtra, 440001, India
solar light panel in Nagpur
Report incorrect details




































