
Solar Panel Kit By Ar Industries
Price: 5600.00 INR / Kit
(5000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
5600.00 INR / Kit
Weight :
10.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Color | Blue |
| Product Type | Solar Panel Kit |
| Material | Polycrystalline Silicon |
| Max System Voltage | 100 Watt (W) |
| Payment Terms | Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 500 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Available | No |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Shipping Type | free |
| Unit Type | Kit/Kits |
| Stock Quantity | 2005 |
| Mop | 1 |
| GSTIN | 12% |
| Brand Name | AR INDUSTRIES |
| Pkg Box Length | 170.00 cm |
| Color | Blue |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Weight | 10.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 165.00 cm |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 10.60 cm |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 100 Kit/Kits |
| Returnable | No |
| MRP | 5600.00 INR |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Product Overview
Key Features
Power : Upto 100 W
MNRE Approved : Yes
Annual Maintenance Contract : Yes
Usage/Application : Residential
Company Details
AR INDUSTRIES, Established in 2021 at Noida in Uttar Pradesh, is a leading Manufacturer,Supplier,Wholesaler of Solar Panels in India. AR INDUSTRIES is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Solar Panel Kit, AR INDUSTRIES has made a reputed name for itself in the market with high-quality 220 Watt Polycrystalline Solar Panel, 60 Watt Polycrystalline Solar Panel, 30 Watt Polycrystalline Solar Panel, etc.
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, AR INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from AR INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09KISPS9128D1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09KISPS9128D1ZD
Noida, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Manager
Mr Arunesh Singh
Address
Plot No. A-37, Ground Floor, Near Jal Ghar, Sector- 5, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
Report incorrect details














