
Solar Panel For Reduce Dependency
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 100W |
| Voltage | 12V |
| Dimensions | 60x40 cm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Material | Silicon |
| Weight | 5 kg |
| Usage | Reduce electricity dependency; Ideal for off-grid applications, camping, and emergency power. |
| Features | Renewable Energy, Cost Savings, Eco-Friendly, Portable Power, Easy Install |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bharat Solar Energy Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Bharat Solar Energy Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Partner
Mr. Santhosh
Address
No.135, Gongdipura, Magadi Main Road, Near Nice Road Sunkadakatte, Bengaluru, Karnataka, 560091, India
portable solar panel in Bengaluru
Report incorrect details







































