
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Multi-crystalline silicon |
| Panel Wattage | 15W |
| Battery Type | Ni-Cd |
| Battery Capacity | 12000mAh |
| Lighting Source | CCFL 5W |
| Pole Material | Cast aluminum |
| Usage | Outdoor pathway/garden lighting |
| Dimensions | 98x39x46cm |
| Weight | 25kg |
| Panel Lifespan | 25 years |
| Battery Lifespan | 5-8 years |
| Light Lifespan | 2 years |
| Features | Solar power, Energy saving, Long lifespan, Automatic control, Outdoor lighting, Durable design, Easy installation |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EMINENT DEVICES & TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from EMINENT DEVICES & TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
13
Establishment
1985
GST NO
33AACFE9766H1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AACFE9766H1Z8
Chennai, Tamil Nadu
Managing Partner(CEO)
Mr. Baskaran Rajagopalan
Address
No. 6/201, 2nd FLOOR, NORTH USMAN ROAD, T. NAGAR, Chennai, Tamil Nadu, 600017, India
Report incorrect details
































