
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Color | Black |
| Power Output | 100W-300W |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Dimensions | 1000x1000mm |
| Voltage | 12V-24V |
| Efficiency | 18%-20% |
| Weight | 10-15kg |
| Warranty | 25 years |
| Certification | IEC |
| Usage | Residential/Commercial power generation |
| Features | Solar Power, Clean Energy, Renewable Source, Efficient, Durable |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HIMALAYAN SOLAR PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from HIMALAYAN SOLAR PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
250
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AADCH6953K1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AADCH6953K1Z9
Panchkula, Haryana
Client Manager
Ms. Silfi Sudan
Address
Plot No. 237, HSDIIC, Industrial Area, Alipur Barwala, Panchkula, Haryana, 134118, India
Report incorrect details



























