
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Cell Type | Crystalline silicon |
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Weight | 20kg |
| Efficiency | 18% |
| Usage | Rooftop solar power generation for residential or commercial use. |
| Warranty | 25 years |
| Features | Clean energy, Sustainable power, Renewable source, Reduced costs, Environmentally friendly |
Company Details
Jai Shiv Traders was established in 2008 to fill ever-growing needs of a reliable battery supplier throughout Rohtak, Haryana (India). Our concentration is to provide batteries in different capacities to serve different purposes and fast delivery. Over the years, our distribution has grown to over thousands of clients countrywide. We are a certified Distributor, Wholesaler, Supplier & Trader of Exide Battery, Exide Powersafe Battery, Exide Industrial Battery, Exide UPS SMF Batteries, VRLA Batteries & Flooded UPS Batteries; known for its consistent performance in all seasons, aesthetic designs, quick charge acceptance, low maintenance, and long life.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
4
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Rohtak, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Dheeraj Bansal
Address
Plot No A-181/34, Janta Colony, Near Tara Hotel, Rohtak, Haryana, 124001, India
solar cell panel in Rohtak
Report incorrect details

































