
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Photovoltaic |
| Cell Type | Crystalline Silicon |
| Power Output | 250-400W |
| Voltage | 36V |
| Dimensions | 1.65 x 1 m |
| Weight | 20kg |
| Usage | Off-grid & Grid-tied solar power generation for various applications such as carports, rooftops and buildings |
| Warranty | 25 years |
| Certification | IEC 61215, IEC 61730 |
| Features | Clean energy, Sustainable power, Reduced costs, Solar power, Environmentally friendly |
Company Details
No one in urban areas of our country is unfamiliar of the benefits that a solar panel system can provide. Still, not many houses, institutes, commercial buildings and industries have installed this system. The foremost factor that stops them in doing so is the money factor. Since, many companies are advancing the production techniques and incorporating new innovations, the cost of this system has dropped significantly. To help people find the right solar power system and install in their premise, G R Greenlife Eng. Pvt. Ltd. came into existence. As the very name of our company suggests, we engineer products that promote green living. 86925_ 86925_HOME2.jpg
Business Type
Service Provider, Trading Company
Employee Count
40
Establishment
2011
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Name
Mr. Anil Jadhav
Address
Near Nexa Showroom, Baner Road, Aundh, Pune, Maharashtra, 411001, India
Report incorrect details






























