
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Photovoltaic |
| Cell Type | Crystalline Silicon |
| Power Output | 300-400W |
| Voltage | 12V |
| Dimensions | 1.6m x 1m |
| Weight | 20kg |
| Temperature Range | -40°C to 85°C |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Residential and commercial electricity generation |
| Features | Clean energy, Renewable source, Sustainable power, Reduced costs, Efficient panels, High yield |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AMPLE SALES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from AMPLE SALES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Nagpur, Maharashtra
Manging Director
Mr. Swapnil Wankhede
Address
Plot No-130, Near Sai Nath School, Balaji Nagar Extension, Post Office Bhagwan Nagar, Rameshwar Village, Ring Road, Nagpur, Maharashtra, 440027, India
Report incorrect details


































