
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Efficiency | 18% |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Weight | 15kg |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Material | Silicon |
| Warranty | 25 years |
| Usage | Off-grid power generation, grid-tie systems, residential and commercial applications |
| Features | Solar Energy, Clean Power, Renewable Source, Cost Savings, Eco-Friendly |
Company Details
Sun Star Engineering, Established in 1998 at Chennai in Tamil Nadu, is a leading Distributor,Supplier of Solar Products & Equipment in India. Sun Star Engineering is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Solar Panel, Sun Star Engineering has made a reputed name for itself in the market with high-quality Solar Panel, Solar Panel Lay, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Sun Star Engineering has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Sun Star Engineering at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Sun Star Engineering has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from Sun Star Engineering at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1998
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rating
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Lion P. Nainarsundaram
Address
No.64/7,Jrc Complex, Kailasapuram North Street, Chennai, Tamil Nadu, 600101, India
Report incorrect details
































