
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 300W |
| Voltage | 24V |
| Dimensions | 1650x1000mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Efficiency | 18% |
| Weight | 20kg |
| Usage | Rooftop solar power generation,off-grid systems, and grid-tied applications |
| Features | Clean energy, Sustainable power, Reduced costs, Eco-friendly, High efficiency |
Company Details
RPG GROUP, Established in 2015 at Durgapur in West Bengal, is a leading service provider of Solar Panels in India. RPG GROUP is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Solar Panels, RPG GROUP has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Solar PV Panels Commercial, Solar Panel, etc.
Focusing on a customer-centric approach, RPG GROUP has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Panels from RPG GROUP at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, RPG GROUP has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Panels from RPG GROUP at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Durgapur, West Bengal
Proprietor
Mr. Suraj Kumar
Address
Rishi Aurobinda Nagar, Hanumanji Mandir Amrai, Durgapur, West Bengal, 713203, India
Report incorrect details




























