
Solar Panel
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Dark Blue |
| Power Output | 5W |
| Voltage | 6V |
| Dimensions | 150x100mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Material | Silicon |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Small-scale power generation for low-power devices like garden lights or charging small electronics. |
| Features | Solar power, Energy generation, Renewable energy, Compact design, Easy install |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Surya Solar has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Panels from Surya Solar at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr. Ravi P. Sharma
Address
A-122, Shyam Mitra Mandal Nagar, Opp. Road No.5, V.K.I Area, Jaipur, Rajasthan, 302039, India
Report incorrect details

































