
Solar Panel - 250 W | Hassle-free Operations, Long Service Life, Minimum Maintenance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Output | 250 W |
| Cell Type | Crystalline |
| Dimensions | 1650x990 mm |
| Weight | 18 kg |
| Open Circuit Voltage | 37.5 V |
| Short Circuit Current | 8.33 A |
| Maximum Power Voltage | 31 V |
| Maximum Power Current | 8.06 A |
| Temperature Coefficient of Pmax | -0.3%/°C |
| Usage | Residential and office power generation |
| Features | High efficiency, Long lifespan, Easy install, Low maintenance, Power generation |
Product Overview
Key Features
Features:
Smooth operations
Long service life
Minimum maintenance
Specifications :- 250 W
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ENERGY SAVING CORPORATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Panels from ENERGY SAVING CORPORATION at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mohali, Punjab
Accepts only Domestic inquiries
Marketing Manager
Mr. Anterpreet Singh
Address
Showroom-513, Opposite Gurudwara Sahib, Mundi Kharar, Kharar Road, Mohali, Punjab, 140301, India
solar power panel in Mohali
Report incorrect details









































