
Solar Panel 195w - Aluminum Frame, Tempered Glass, 48 Polycrystalline Cells | High Efficiency, Weatherproof, Long Lifespan
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Max Power | 195W |
| Open-circuit voltage | 30.5V |
| Short-circuit current | 8.73A |
| Voltage at max power | 24V |
| Current at max power | 8.13A |
| Cell technology | Polycrystalline |
| Cells | 48 cells |
| Tolerance | +/-3% |
| Frame Material | Aluminum |
| Glass Type | Tempered |
| Usage | Solar power generation for residential or commercial applications |
| Features | High efficiency, Long lifespan, Easy install, Weatherproof, Durable frame, High output |
Product Overview
Key Features
Solar Cell: High efficiency solar cells ensure high performance of solar module and create maximum power output.
Low Iron Tempered Glass: Anti-reflecting coating and high transmission rate glass increase the power output and mechanical strength of solar module.
Aluminum Frame: Without screw, corner connection. 10 holes on the frame can be installed easily.
Superior Junction Box: Multi function junction box with water proof capabilities.
Long Lifespan: >= 25 years.
Tolerance: +/-3%.
Good performance of preventing from atrocious weather such as wind and hails.
Open-circuit voltage [V]30.5
Short-circuit current [A] 8.73
Voltage at max. Power [V] 24
Current at max. Power [A] 8.13
Max. Power [W] 195+/-5%
Cell technology 48 Poly crystalline solar cells(156*156mm)in a 6*8 matrix connected in series.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jiangsu Kehua Optoelectronics Technology Co., Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Jiangsu Kehua Optoelectronics Technology Co., Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
1998
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Yangzhou, Jiangsu
Name
Nancy Feng
Address
F12, Chongwen International Building No.203 Wenhui East Rd, Yangzhou, Jiangsu, 225009, China
solar mono panel in Yangzhou
Report incorrect details


































