
Solar Pad
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Dimensions | 40mm x 45mm |
| Voltage | 5V, 6V |
| Current | 30mA, 150mA |
| Power | <2W |
| Material | Silicon |
| Cell Type | Crystalline |
| Usage | Miniature solar power applications, defense projects |
| Features | Compact design, Low power, Energy efficient, Versatile use, Reliable power |
Product Overview
Key Features
We manufacture and supply solar panels below 2W
We will understand your application's energy requirements and recommend an appropriate panel.
We can take up any development project for mini solar panel and its application
40mm X 45mm, 5V 30 mA Panel Defence Project
Solar Pad 6V 150 mA
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PV Energy Experts has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Solar Products & Equipment from PV Energy Experts at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Vijay Shirgurkar
Address
C1, Sahadeo Avenue, Survey No. 5/9, Pashan, Pune, Maharashtra, 411008, India
mini solar panels in Pune
Report incorrect details




























