
Solar Battery - Mnre Approved, High Capacity Energy Storage Solution For Sustainable Power Supply
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Panel |
| Dominant Color | Blue |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Power Output | 100-300W |
| Voltage | 12V-24V |
| Dimensions | 600x1000mm |
| Weight | 10-20kg |
| Warranty | 5 years |
| Certification | IEC 61215 |
| Usage | Off-grid solar power systems, backup power for homes and businesses, rural electrification projects. |
| Features | Solar Power, Energy Storage, Reliable, Efficient, MNRE Approved |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shiv Bajrang Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Batteries from Shiv Bajrang Industries at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
GST NO
08ADCFS2693A1Z7
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08ADCFS2693A1Z7
Jaipur, Rajasthan
Manager
Mr. Mukesh K. Jangid
Address
J-1073, Phase 3rd, Sitapura Industrial Area, Tonk Road, Jaipur, Rajasthan, 302022, India
solar batteries in Jaipur
Report incorrect details



































