
Solar Batteries - High-performance Lithium-ion | Long Life, Superior Quality, Efficient Global Supply
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Battery |
| Dominant Color | Gray |
| Capacity | 100Ah |
| Voltage | 12V |
| Chemistry | Lead-acid |
| Dimensions | 300x200x200 mm |
| Weight | 25kg |
| Warranty | 2 years |
| Usage | Off-grid solar systems,backup power,RVs and boats |
| Features | Long life, High quality, Reliable power, Cost-effective, Solar energy storage |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
7
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09ASCPP1278R1ZY
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09ASCPP1278R1ZY
Noida, Uttar Pradesh
Name
Mr Bhaskar Pandey
Members since
2 Years
Address
Shop No. 19, Rishi Yadav Market, Prem Vihar, Khora Colony, Nearby A-52, NIB, Sector-62, Gautam Buddha Nagar, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
solar energy batteries in Noida
Report incorrect details










































