
Solar Backpack Jb-214
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Solar Backpack |
| Dominant Color | Orange |
| Solar Panel | 5W |
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging Time | 8-10 hours |
| Usage | Charging phones, laptops, lighting. |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimensions | 45x30x15 cm |
| Warranty | 1 year |
| Features | Portable power, Emergency charging, Multi-function light, Easy to use, Durable design |
Product Overview
Key Features
* Easy to use and give mobile phone charge and storage.
* Give 8 hour electric to cell phone or computer emergency
use.
* Multifunctional use for desk light, camping light, LED light,
or cell phone and other electric appliance use.
* Charging time : 8-10 hours, after fully charged , it can work for 7 hours.
* Product guarantee 1 year.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JD Power International Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from JD Power International Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Taipei, Taipei Shih / Taipei Hsien
GM
Mr. Bruce Chen
Address
No. 38, Aelly 128, Jin Ue First Road, Ta Ge, Taipei, Taipei Shih / Taipei Hsien, Taiwan
solar equipment in Taipei
Report incorrect details































