



Solar Acdb
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10
In Stock
Product Specifications
| Features | Integrated MCB, RCCB, Surge Protection, Pre-wired, Safe and Reliable |
| Maintenance Type | Minimal Maintenance Required |
| Efficiency | High operational efficiency with low loss |
| Input Voltage | 230V / 415V AC |
| Product Type | Other, Solar AC Distribution Box (ACDB) |
| Material | Polycarbonate, Mild Steel (MS), CRCA Sheet with Powder Coating |
| Power | Up to 10kW (customizable as per system) |
| Operating Temperature | -10C to +55C |
| Max Voltage | 415V AC |
| Max System Voltage | 415V |
| Output Voltage | 230V / 415V AC |
| Cable Length | Customizable as per requirement |
| Switch Mode | Other, Manual/Automatic |
| Size | Standard / Customized |
| Dimension (L*W*H) | 350mm x 300mm x 120mm (approx.) |
| Color | Gray / White |
| Weight | 4-6 kg (approx.) |
| Application | Other, Solar Power System AC Output Protection |
| Type Of Technology | Other, Conventional protection technology |
| Installation Type | Other, Wall Mounted / Surface Mounted |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHREE HARI SOLAR has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Products & Equipment in bulk from SHREE HARI SOLAR at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2019
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BSQPD5315Q1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BSQPD5315Q1ZB
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr. Ravit Dabhi
Members since
1 Years
Address
Plot 27, Shantinagar SOC, Ramkatha Road, Opp. Atlantis Building, Katargam, Surat, Gujarat, 395004, India
Report incorrect details

































