
Soil Thermometer Digital
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Soil probe |
| Dominant Color | Black |
| Temperature Range | -50 to 350 °C |
| Probe Length | 150 mm |
| Accuracy | +/-1°C |
| Resolution | 0.1 °C |
| Probe Material | Stainless steel |
| Power | Battery |
| Usage | Measure soil temperature for agriculture, horticulture and environmental monitoring. |
| Display Type | Digital LCD |
| Features | Accurate readings, Easy to use, Digital display, Durable probe, Wide range |
Product Overview
Key Features
Soil Thermometer Digital (-50 to 350 C).
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Instrusupply has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Scientific Instruments in bulk from Instrusupply at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kota, Rajasthan
Business Representative
Mr. Ishank Bhatia
Address
Plot No. 120, Vishwakarma Nagar Special, Near State Bank Of India, Kota, Rajasthan, 324005, India
soil thermometer in Kota
Report incorrect details








































