






Soil Testing Machine - 5t Load Range, 1-10hz Frequency With Hydraulic Actuation
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Set
Brand Name :
Spranktronics
In Stock
Product Specifications
| Load Capacity | 50 kN |
| Application | Testing soil properties (CBR, triaxial, consolidation) |
| Accuracy | A+-1% of indicated load |
| Dimension (L*W*H) | 750 mm x 500 mm x 1200 mm |
| Phase | Single Phase |
| Stroke Length | 100 mm |
| Color | Blue/White |
| Operating Temperature | 5AdegC to 40AdegC |
| Features | Digital display, automatic cut-off, microprocessor controls |
| Sensor | Load cell based |
| Power Source | Electric |
| Power Consumption | 1.5 kW |
| Voltage | 220V AC |
| Control System | Microprocessor based digital controls |
| Machine Speed | Variable, up to 50 mm/min |
| Capacity | Up to 50 kN |
| Speed Range | 0.01 - 50 mm/min |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | Approx. 150 kg |
| Screw Size | 35 mm |
| Resolution | 0.01 kN |
| Product Type | Soil Testing Machine |
| Power | 220V, 1.5 kW |
| Automatic Grade | Other, Semi-automatic |
| Material | Mild Steel Body |
| Supply Ability | 5 Per Month |
| Delivery Time | 2 Week |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Load Range :- 5T
Frequency :- 1-10Hz
Hydraulic Actuation:- Haver Sine Wave and Static Ramp
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
1991
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29AEEPV7641E1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AEEPV7641E1Z5
Bengaluru, Karnataka
DIRECTOR
Mr. Nagaraj Vittal
Members since
22 Years
Address
#19/1-2, Lakshmi Nivasa, 1st Main Road, Manivilas Garden, Vrushabhavathi Nagar, Bengaluru, Karnataka, 560079, India
engineering lab equipments in Bengaluru
Report incorrect details


































