
Soil Testing Equipments Application: For Laboratory
Price: 25000.00 INR / Piece
(25000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Application | For Laboratory |
| Voltage | 110-220 Volt (v) |
| Product Type | Soil Testing Equipments |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 5-20 Kilograms (kg) |
| Type | Other, Vertical Autoclave |
| Chamber Size | 550 x 600 mm |
| Chamber Thickness | 6 mm |
| Outer Size | 710 x 710 x 900 mm |
| Compressed Air | Required |
| Door Type | Double Door |
| Design Pressure | 2.2 kg/cm2 |
| Working Pressure | 1.2 kg/cm2 |
| Design Temperature | 134AdegC |
| Heat Uniform | A+-2AdegC |
| Insulation | Mineral Wool |
| Net Weight | Approx. 115 Kg |
| Recording Parameters | Time, Temperature |
| Spraying Mode | Automatic |
| Outer Trolley | Available |
| Inner Trolley | Available |
| Spraying Piping | Stainless Steel |
| Steam | Required |
| Sterilizing Temperature | 121AdegC |
| Working Temperature | 121AdegC to 134AdegC |
| Sterilization Time | 30-60 mins |
| Temperature Scope | Room Temp to 134AdegC |
| Piping System | SS 304 |
| Valves | Safety & Exhaust Valves |
| Power Consumption | 2.5 KW |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 7 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Main Export Market(s) | Western Europe, North America, Central America, Middle East, South America, Asia, Eastern Europe, Australia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Brand Name | AJANTA |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 10 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 55 |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price | 25000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
1964
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06DCHPK3570D1ZS
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06DCHPK3570D1ZS
Ambala Cantt, Haryana
Proprietor
Mr Vinay Kumar Trehan
Members since
16 Years
Address
Building No.-4353, Science Market, Near Geeta Gopal Temple, Ambala Cantt, Haryana, 133001, India
Autoclaves & Sterilizers in Ambala Cantt
Report incorrect details


























