
Soil Temperature Recorder
Price: 5000.00 INR
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Accuracy | A+-0.3AdegC |
| Model No | STR-2024 |
| Temperature Range | -40AdegC to +85AdegC |
| Frequency | Data logging interval adjustable (1 sec to 24 hours) |
| Feature | Portable, Water-resistant, High accuracy, Battery operated, Data export facility |
| Voltage | 3.6V DC |
| Power Source | Replaceable or Rechargeable Battery (3.6V Li-ion) |
| Capacity | 10,000 readings memory |
| Core Components | Microcontroller, Temperature probe, LCD display, Memory module |
| Measurement Range | -40AdegC to +85AdegC |
| Automation Grade | Automatic with manual download option |
| Equipment Materials | ABS Plastic, Stainless Steel Probe |
| Type | Digital Soil Temperature Recorder |
| Usage | Monitoring soil temperature for agricultural, environmental, and research applications |
| Display Type | LCD Digital |
| Dimension (L*W*H) | 150 mm x 80 mm x 40 mm |
| Weight | Approx. 350 gm |
| Supply Ability | 5-10 piece Per Month |
| Delivery Time | 6-8 Week |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | NATIONAL ANALYTICAL CORPORATION |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Stock Quantity | 65 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
WE INTRODUCE OURSELVES AS DIRECT IMPORTERS & STOCKIEST OF SCIENTIFIC LABORATORY ANALYTICAL INSTRUMENTS PRODUCTS & CHROMATOGRAPHY PRODUCTS FOR QC LAB, R&D LAB, ANALYTICAL LAB & ALL GENERAL LABS etc.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AWSPS9814L1ZF
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AWSPS9814L1ZF
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr Dharmik Shah
Members since
14 Years
Address
Kesarkunj, Room No. 9, 2nd Floor, Vasanji Lalji Road, Kandivali Station Road, Kandivali (West), Mumbai, Maharashtra, 400067, India
temperature recorder in Mumbai
Report incorrect details









































