
Soil Setright
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Soil amendment |
| Primary Color | Green |
| Form | Granular |
| Particle Size | 1-3 mm |
| PH Level | 6-7 |
| Application Rate | 50-100 g/m² |
| Packaging | 25 kg bags |
| Usage | Soil amendment for improved drainage and plant growth, ideal for lawns, gardens, and agricultural applications. Improves soil structure and nutrient retention. |
| Features | Soil improvement, Strengthens soil, Improves drainage, Enhances growth |
Product Overview
Key Features
We are offering high and fine quality Soil Setright to our most reliable customers which are situated all round the nation.
Company Details
AGROCARE (INDIA) PRIVATE LIMITED, Established in 1998 at Bengaluru in Karnataka, is a leading Manufacturer,Supplier of Others in India. AGROCARE (INDIA) PRIVATE LIMITED is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Soil Setright, AGROCARE (INDIA) PRIVATE LIMITED has made a reputed name for itself in the market with high-quality Amino Acid Powder, Enzyme Granules, Humic Granules, etc.
Focusing on a customer-centric approach, AGROCARE (INDIA) PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from AGROCARE (INDIA) PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, AGROCARE (INDIA) PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Others in bulk from AGROCARE (INDIA) PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1998
GST NO
29AACCA8755F1ZG
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29AACCA8755F1ZG
Rating
Bengaluru, Karnataka
Accepts only Domestic inquiries
MANAGING DIRECTOR
Mrs. Attanti Nagalakshi
Address
BUILDING 69 & 70, 2nd main, 3rd cross, Deha Band Colony, ganganagar, Bengaluru, Karnataka, 560032, India
Report incorrect details
















