
Soil Salt Meter
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Manual |
| Power Source | Manual (Non-electric) |
| Measurement Range | 0-19.99ppt |
| Accuracy | A+-2% |
| Feature | No batteries required |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Core Components | Probe Sensor, Analog Display |
| Capacity | 0-19.99ppt |
| Temperature Range | 5AdegC to 40AdegC |
| Model No | SSM-200 |
| Equipment Materials | High-impact ABS Plastic |
| Type | Portable Soil Salt Meter |
| Usage | Measure soil salinity levels |
| Display Type | Analog Needle Gauge |
| Dimension (L*W*H) | 220mm x 60mm x 34mm |
| Weight | Approx. 250g |
| Supply Ability | 5-10 Per Month |
| Delivery Time | 6-8 Week |
| Stock Quantity | 55 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Product Unit | 10 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | NATIONAL ANALYTICAL CORPORATION |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
WE INTRODUCE OURSELVES AS DIRECT IMPORTERS & STOCKIEST OF SCIENTIFIC LABORATORY ANALYTICAL INSTRUMENTS PRODUCTS & CHROMATOGRAPHY PRODUCTS FOR QC LAB, R&D LAB, ANALYTICAL LAB & ALL GENERAL LABS etc.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2009
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AWSPS9814L1ZF
Certification
ISO 9001 : 2000
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AWSPS9814L1ZF
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr Dharmik Shah
Members since
14 Years
Address
Kesarkunj, Room No. 9, 2nd Floor, Vasanji Lalji Road, Kandivali Station Road, Kandivali (West), Mumbai, Maharashtra, 400067, India
laboratory equipment in Mumbai
Report incorrect details







































