
Soil Potassium Meter
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Application | Soil potassium concentration measurement |
| Humidity | Relative Humidity 10%aEUR"90% |
| Accuracy | A+-2% of Full Scale |
| Temperature | Operating: 5AdegCaEUR"40AdegC |
| Test Range | 0aEUR"1999 ppm (mg/L) Potassium |
| Response Time | <5 seconds |
| Display Type | Digital LCD Display |
| Port Size | No data |
| Mounting Type | Handheld, portable |
| Features | Automatic calibration, Portable, User-friendly |
| Frequency | No data |
| Resolution | 1 ppm |
| Specimen Size | 3 ml soil extract required |
| Power Supply | 2 x 1.5V AA batteries |
| Measuring Range | 0aEUR"1999 ppm |
| Number of Specimens | Single sample at once |
| Max Height | No data |
| Equipment Type | Portable Soil Potassium Meter |
| Automation Grade | Manual |
| Gas Pressure | No data |
| Operating Voltage | 3V (2 x AA batteries) |
| Hardness | No data |
| Interface Type | No data |
| Usage | Field and Laboratory Soil Testing |
| Capacity | 1 Sample per test |
| Machine Weight | 250 g |
| Test Speed | 60 readings/hour |
| Test Width | No data |
| Test Stroke | No data |
| Control Mode | Digital |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, South America, Western Europe, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO Certification,MSME Certificate |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AFZPT5696P1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AFZPT5696P1ZS
New Delhi, Delhi
Name
Mr. Tarun Tirath
Members since
18 Years
Address
India Address: B-1/6128, Dev Nagar, Karol Bagh, New Delhi, Delhi, 110005, India
Report incorrect details






































