
Soil Moisture & Temperature Recorder
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Operating Voltage | DC 3.7V |
| Interface Type | Micro USB |
| Mounting Type | Handheld |
| Display Type | Digital LCD Display |
| Features | Portable, Rechargeable, High Accuracy, Fast Response |
| Accuracy | Soil Moisture: A+-3%, Soil Temperature: A+-0.5AdegC |
| Application | Agricultural field soil monitoring, greenhouse monitoring, experimental research |
| Power Supply | 3.7 V Lithium Battery Rechargeable |
| Automation Grade | Manual |
| Response Time | <1 s |
| Port Size | Micro USB charging port |
| Resolution | Soil Moisture: 0.1%, Soil Temperature: 0.1AdegC |
| Usage | Soil Moisture & Temperature Measurement |
| Machine Weight | 800 g |
| Control Mode | Manual |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Sample costs shipping and taxes has to be paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Western Europe, Asia, Central America |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO Certification, MSME Certificate |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AFZPT5696P1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AFZPT5696P1ZS
New Delhi, Delhi
Name
Mr. Tarun Tirath
Members since
18 Years
Address
India Address: B-1/6128, Dev Nagar, Karol Bagh, New Delhi, Delhi, 110005, India
Report incorrect details

































