
Soil Leveler
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Steel |
| Length | 1500-2000mm |
| Width | 500-1000mm |
| Weight | 50-100kg |
| Finish | Powder coated |
| Usage | Field soil leveling for improved crop yield |
| Compliance | BIS |
| Features | Leveling, Durable, Corrosion resistant, Soil retention, Sticky soil use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HANS ENGINEERING WORKS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Agricultural Machines & Tools in bulk from HANS ENGINEERING WORKS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Meerut, Uttar Pradesh
CEO
Mr. Sanket Jindal
Address
Plot No-72-A, Phool Bagh Colony, S. K. Road, Near Panchsheel Colony, Meerut, Uttar Pradesh, 250001, India
agricultural land leveller in Meerut
Report incorrect details






























