



Smoking Container Cabin
Price: 1600 INR / Square Feet
(1600 INR + GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
10
In Stock
-10+
Product Specifications
| Door Material | Other, Powder-Coated Steel Door |
| Dimension (L*W*H) | 12 x 8 x 8.5 ft |
| Insulation | Other, High-Density PU Foam |
| Window Material | Other, Tempered Glass |
| Wall Materials | Other, Sandwich Panel with Steel Sheet and Insulation |
| Color | Light Grey with Blue Accents (Customizable) |
| Connection | Bolt and Welding Combination |
| Life Span | 15-20 Years |
| Open Style | Other, Sliding / Hinged |
| Material | Other, High-Strength Galvanized Steel |
| Roof Material | Other, Corrugated Powder-Coated Steel Sheet |
| Thickness Of Wall Panel | 50 mm |
| Door | Other, Single Entry |
| Window | Other, Full-Length Side Panels |
| Window Style | Other, Fixed Large Pane |
| Floor Material | Anti-skid Steel Plate with Protective Coating |
| Floor Load | 250 kg/m2 |
| Roof Dead Load | 60 kg/m2 |
| Roof Live Load | 100 kg/m2 |
| Earthquake Intensity | Seismic Resistance up to 7 Grade |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Mop | 10 |
| Product Unit | 10 Square Feet |
| Unit Type | Square Feet |
| Brand Name | Lucky Portable Container |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Color | Light Grey with Blue Accents (Customizable) |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 50 |
| Price | 1600.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Lucky Portable Container is a trusted Manufacturer and Supplier of high-quality portable cabins and container-based structures. Based in Ahmedabad, Gujarat, we specialize in designing and manufacturing innovative, durable, and cost-effective portable space solutions for construction, industrial, and commercial applications.We offer a wide range of portable structures engineered for functionality, durability, and adaptability. Our product offerings include Mild Steel Portable Cabin, Premium Toughened Glass Cabin, Container Houses, Container Cafe, Site Office Container, and more. Each structure is thoughtfully designed to provide comfort, safety, and efficient space utilization. Whether it is a temporary site office, modular housing, or a commercial container setup, our solutions are tailored to deliver both performance
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2021
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AJKPH6449R1ZH
Payment Mode
Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AJKPH6449R1ZH
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Yunus Bhai
Members since
1 Years
Address
363, Old Shahwadi, 3rd Kuva, Old Octroi Toll Tax Near Gujrat Travels, Narol - Sarkhej Highway, Ahmedabad, Gujarat, 382405, India
Report incorrect details

























