
Smoke Visualization
Price: 500000.00 INR / Number
(500000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Equipment Type | Laboratory Smoke Visualization System |
| Material | Other, Acrylic Body, Stainless Steel Base |
| Processing Type | Other, Manual and Automatic |
| Condition | New |
| Technology | Other, Cold Smoke Generator |
| Dimension (L*W*H) | 250 mm x 120 mm x 160 mm |
| Power Mode | Electric |
| Voltage | 220 V AC |
| Power Consumption | Less than 100 W |
| Pressure Output | Low Pressure, Adjustable |
| Application | Airflow visualization, Chemical labs, Safety testing, HVAC, Cleanrooms |
| Coating Type | Powder Coated Base |
| Accessories | Flexible Dispensing Nozzle, Refill Bottle, Carry Case |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Number |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 500000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Brand Name | Mechmatics |
| Unit Type | Number |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Incepted in the year 2008, we, Mechmatics Engineering Pvt. Ltd., are a leading company from Ahmedabad, Gujarat. We are offering a wide assortment in the domain of industrial supplies, machinery, electronics & electrical supplies, and testing & measuring equipment. Our product range includes 2 Inch Stainless Steel Hydraulic Ball Valves, Low Energy Mild Steel Electrical CNC Machines, Fluid Mechanics Laboratory, Hydrostatic Pressure Apparatuses, Semi Automatic Mild Steel Wind Tunnel, etc. These products are delivered timely and safely at client locations with the help of a pan-India dealer network and distributors. For the aforementioned products, we are a manufacturer, supplier, and service provider dedicated to elevating our success levels.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
9
Establishment
2012
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AAICM0129M1ZH
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAICM0129M1ZH
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr Devang Modi
Members since
4 Years
Address
Plot No - 553, Phase 2 GIDC Vatva, Near Railway Station Vatva, Ahmedabad, Gujarat, 382445, India
impulse winding tester in Ahmedabad
Report incorrect details






























