
Smoke Meter By Anatech Instruments Pvt. Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Principle of Operation | Light attenuation |
| Geometry | Folded |
| Smoke Measurement | HSU & K |
| Display | LCD |
| Power Supply | AC/DC |
| Dimensions | 450x200x140 mm |
| Weight | 8 kg |
| Usage | Diesel exhaust smoke measurement in vehicles like motorcycles, locomotives, cars, trucks, ships, buses etc. |
| Features | Compact design, Easy operation, Portable device, Accurate readings, Diesel engine testing |
Product Overview
Key Features
We hold expertise in trading, distributing and supplying an optimum quality Smoke Meter that is widely used to detect and measure the amount of light blocked in smoke emitted by diesel engines from motorcycles, locomotives, cars, trucks, ships, buses, etc. This meter is manufactured in synchronization with set industry standards using the best quality components and innovative technology at vendors' end. Our offered meter is strictly tested on various quality benchmarks to assure flawless delivery at clients' end. Available in varied technical specifications and sizes, we provide this Smoke Meter at pocket friendly price to the clients.
Features
- High quality Indian product with latest technology
- Very compact, small in size and light in weight
- Easy to carry and operate
- Cable free technology
- Features battery-based tachometer
- Conforms to the latest specs of the Ministry of Road Transport and Highways
Technical Specifications
| Principle of Operation | Attenuation of light beam |
|---|---|
| Geometry | Folded Geometry |
| Smoke Measuring Cell | 215mm |
| Measurement | Smoke Density in HSU & K: RPM and Oil Temperature |
| Range | HSU: 0-99.9: K: 0 to |
| RPM: 0-6000: Oil Temperature: 0-150oC | |
| Resolution | HSU: 0.1%: K: 0.01m-1 |
| RPM: 1 (For Piezo), 10 (For battery): Oil Temperature: 1oC | |
| Accuracy | Opacity K: +0.1m-1, RPM: +20 (Abs) or +2% (Rel), Oil Temperature: +2oC |
| Light Source and Detector | LED and Photocell |
| Display | 16x2 Alphanumeric LCD Display with backlight |
| Keypad | Membrane Keypad, 18 keys, for user friendly operation |
| Warm-up Time | <20 minutes (Smoke Column Heating), Electronics (<2 min) |
| Time Constant | Physical : 0.4 sec, Electrical : 1msec |
| Temperature Sensor | RTD (PT100) and Thermocouple |
| RPM Sensor | Battery based Tachometer (Standard), Piezo Sensor (Optional) |
| Data Communication | RS232 interface for Computer connectivity |
| Printer (Optional) | 24-Column dot matrix printer, paper width 56mm |
| Sampling Probe | 3 Probes of different diameter along with synthetic rubber hose of length 4m |
| Calibration | Using calibration filter of known K, Autocal system for mid-point check |
| Operating Temperature | 0-5oC |
| Measuring Chamber Temperature | 80oC |
| Power supply | 90-270 V AC/11-12 VDC |
| Dimensions | 450x200x140 mm |
| Weight | 8 kg |
Company Details
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19AAECA7547D1ZN
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19AAECA7547D1ZN
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. A. Poddar
Address
176B, S. P. Mukherjee Road, Kolkata, West Bengal, 700026, India
smoke meter in Kolkata
Report incorrect details









































