
Smoke Detectors
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Color | Gray |
| Diameter | 100-150mm |
| Power Supply | 9V Battery |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Alarm Sound | 85dB+ |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Certification | UL Listed |
| Usage | Detects smoke and heat for fire alarm in residential and commercial buildings |
| Features | Early Warning, Easy Install, Fire Safety, Smoke Sensing, Self Diagnosis, Corrosion Resistant, Moisture Resistant |
Company Details
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
28
Establishment
2003
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gurugram, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Umesh Gaba
Address
H13/45, DLF City Phase I, Gurugram, Haryana, 122002, India
Report incorrect details































