
Smoke Detectors
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Exon
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Detector |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100-150 mm |
| Material | Plastic |
| Power Supply | 24V DC |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Certification | UL Listed |
| Usage | Corporate offices, airports, elevators, and hospitals for smoke and heat detection. |
| Features | Early warning, Fire safety, Reliable detection, Easy Installation, Cost effective |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SKON ENGINEERING COMPANY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from SKON ENGINEERING COMPANY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1981
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. P. K. Sen
Address
8/1, Lal Bazaar Street, 1st Floor, Kolkata, West Bengal, 700001, India
heat detector in Kolkata
Report incorrect details
































