
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Detector |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100-150 mm |
| Material | ABS plastic |
| Power Supply | 9V battery |
| Alarm Volume | 85dB |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Compliance | UL217 |
| Usage | Detects smoke in buildings, triggering alarm to alert occupants of a potential fire. |
| Features | Early warning, Fire detection, Compact design, Easy installation, Smart sensors |
Company Details
KRISHNA ENTERPRISES, Established in 2010 at Agra in Uttar Pradesh, is a leading service provider of Fire-fighting & Fire Protection Equipment in India. KRISHNA ENTERPRISES is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Fire-fighting & Fire Protection Equipment, KRISHNA ENTERPRISES has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Fire Alarm, Smoke Detector, etc.
Focusing on a customer-centric approach, KRISHNA ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from KRISHNA ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, KRISHNA ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from KRISHNA ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Agra, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. B. S Tomar
Address
Block s-6, second floor, no. 16, sanjay place, Agra, Uttar Pradesh, 282003, India
smoke detectors in Agra
Report incorrect details






























