
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Detection Technology | Photoelectric |
| Power Source | Battery |
| Operating Voltage | 9V |
| Alarm Sound Level | 85dB |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Material | ABS Plastic |
| Usage | Detects smoke for fire safety in homes and businesses |
| Certifications | UL Listed |
| Features | Early Warning, Photoelectric, Smoke Detection, Wireless, Easy Install |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
6
Establishment
1991
Working Days
Monday To Saturday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Naushad Ahmed
Address
167/7, United House, Juliena Comm. Complex, Jullena, New Delhi, Delhi, 110025, India
Report incorrect details
































