
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Detection Type | Photoelectric |
| Power Source | 220V AC |
| Material | Polycarbonate |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Standards | UL217 |
| Usage | Corporate offices, shopping malls, banks, schools, homes |
| Features | Early warning, Fire safety, Reliable detection, Easy installation, Cost effective, Wide usage |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer
Employee Count
10
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ANXPG9240Q1ZY
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ANXPG9240Q1ZY
Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Ketan Chandrakant Gurav
Address
G-1, Shiv Darshan CHS, Samarth Nagar Majaswadi, Jogeshwari (E), Mumbai, Maharashtra, 400060, India
optical smoke detector in Mumbai
Report incorrect details






























