
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Control Fire Engineers
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100 mm |
| Material | ABS Plastic |
| Power Source | 9V Battery |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Alarm Sound | 85dB |
| Usage | Detects smoke to prevent fire spread in homes or offices. |
| Features | Early warning, Fire safety, Smoke detection, Easy install, Reliable alert |
Company Details
We deal in Hydrant System, Fire Alarm System (Conventional and Addressable), New Fire Extinguisher, Refilling of fire extinguisher, Signage, CCTV Access Control System, Road Safety Products, Fire training, safety related items.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2005
Working Days
Sunday To Sunday
GST NO
09ACCPS4229H1ZG
Payment Mode
Cheque
Certification
ISO 9001: 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09ACCPS4229H1ZG
Noida, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr Rajeev Sablok
Address
Regd Office:- 609, Sector-28, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
smoke detectors in Noida
Report incorrect details
































