
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Suraksha Fire Safety Equipments Pvt. Ltd
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | Gray |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Power Supply | 120V AC |
| Alarm Sound | 85dB |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Material | ABS Plastic |
| Usage | Detects smoke and alerts occupants of fire hazards in residential and commercial settings. |
| Certifications | UL 217 |
| Features | Early Warning, Fire Detection, Safety Assurance, Quick Response, Cost-effective, Reliable System |
Company Details
About Our Company Safety of life, homes, assets etc., is the major priority of any individual and so, we, Suraksha Fire Safety Equipments Pvt. Ltd., provide our customers with a world-class range of Safety Solutions. Our range includes Fire Fighting Equipment, Fire Safety Equipment, Road Safety Items and Industrial Safety Items like Gloves, Goggles, Lab Coats Aprons, Safety Shoes etc. The quality of all these products is in total match with the international quality standards as we use A-grade materials and state-of-the-art techniques in the producti
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
6
Establishment
2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Hyderabad, Telangana
Accepts only Domestic inquiries
Managing Partner
Mr. Srinivas
Address
#5-95/11P, Sai Maruthi Enclave, Near Nagarjuna Grammar School, Chandnagar, Hyderabad, Telangana, 500050, India
smoke detectors in Hyderabad
Report incorrect details































