
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Magnum Safety
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | Gray |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Power Source | Battery |
| Alarm Sound | 85dB |
| Operating Temperature | 0-49°C |
| Dimensions | 100mm dia |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications | UL Listed |
| Usage | Detects smoke in Hotels, Offices, Restaurants, Banks, Shopping malls and other public places. |
| Features | Easy Install, High Sensitivity, Fire Prevention, Property Protection, Reliable Detection, Durable Design |
Company Details
MAGNUM SAFETY (INDIA), Established in 1998 at Kolkata in West Bengal, is a leading service provider of Fire-fighting & Fire Protection Equipment in India. MAGNUM SAFETY (INDIA) is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Fire-fighting & Fire Protection Equipment, MAGNUM SAFETY (INDIA) has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Abc Fire Extinguishers, Branch Pipe Nozzle, Carbon Di-oxide Fire Extinguisher, etc.
Focusing on a customer-centric approach, MAGNUM SAFETY (INDIA) has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from MAGNUM SAFETY (INDIA) at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, MAGNUM SAFETY (INDIA) has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from MAGNUM SAFETY (INDIA) at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Sekhar Chatterjee
Address
27, S.P. Mukherjee Road, Kolkata, West Bengal, 700056, India
smoke detectors in Kolkata
Report incorrect details
































