
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100-150 mm |
| Power Supply | 9V Battery |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Alarm Sound | 85dB |
| Material | ABS Plastic |
| Usage | Fire detection in homes, offices, and commercial buildings |
| Certifications | UL, CE |
| Features | Early Warning, Fast Response, Easy Install, Reliable, Durable, Cost-effective |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PROMPT FIRE ENGINEERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from PROMPT FIRE ENGINEERS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
20
Establishment
1979
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27ADEPN8544R1ZO
Certification
ISI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ADEPN8544R1ZO
Pune, Maharashtra
Proprietor
Mr. Yogesh Pravin Natoo
Address
214, Amrutesh Soc., N.C. Kelkar Road, Narayan Peth, Pune, Maharashtra, 411030, India
smoke detectors in Pune
Report incorrect details






























