
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Power Source | 9V Battery |
| Alarm Sound | 85dB |
| Dimensions | 100x100x40 mm |
| Material | ABS plastic |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Usage | Detects smoke for fire safety in homes and businesses. Provides early warning via loud alarm. |
| Certifications | UL, CE |
| Features | Early warning, Fire safety, Smoke sensing, Alarm signal, Battery powered |
Company Details
BENZ SECURITY & FIRE TECHNOLOGIES, Established in 2005 at Kolkata in West Bengal, is a leading service provider of Surveillance Equipment in India. BENZ SECURITY & FIRE TECHNOLOGIES is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Surveillance Equipment, BENZ SECURITY & FIRE TECHNOLOGIES has made a reputed name for itself in the market with satisfactory Solar Street Lights, 4 Channel USB Dvr, 7 Inch Color VDP Handset, etc.
Focusing on a customer-centric approach, BENZ SECURITY & FIRE TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from BENZ SECURITY & FIRE TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, BENZ SECURITY & FIRE TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Surveillance Equipment from BENZ SECURITY & FIRE TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
2005
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kolkata, West Bengal
Name
Mr Sajal K Halder
Address
3A, 2nd Floor, T/5B - Kallimuddin Sarkar Lane, Kolkata, West Bengal, 700010, India
smoke detectors in Kolkata
Report incorrect details































