
Smoke Detector
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Diameter | 100 mm |
| Material | ABS plastic |
| Power Source | 9V battery |
| Sensitivity | 85 dB |
| Alarm Type | Audible |
| Usage | Detects smoke in homes, offices, and industrial settings. Provides early warning of fire. |
| Standards | UL 217 |
| Features | Smoke detection, Easy install, Compact design, Long life, Reliable |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Midwest Group has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Testing & Measuring Equipment in bulk from Midwest Group at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Establishment
1988
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Beijing, Beijing
Director
Mr. Jinfeng Zhou
Address
No.1 3rd Street, Shangdi, Haidian District, Beijing, Beijing, 100085, China
Report incorrect details































