
Photoelectric Smoke Detector - 110v-240v Ac, 124mm Diameter, 85db Alarm Sound | 9v Battery Backup, Use Temperature -10â°c To 50â°c
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | Off-white |
| Power Supply | 110-240VAC |
| Backup Power | 9V Battery |
| Alarm Sound | >85dB |
| Working Current | <15µA |
| Alarm Current | <30mA |
| Diameter | 124mm |
| Height | 29mm |
| Weight | 168g |
| Usage | Detects smoke for fire safety. Suitable for residential and commercial spaces. |
| Operating Temperature | -10°C~50°C |
| Operating Humidity | <95% |
| Features | Early warning, Photoelectric, Fire safety, Reliable detection, Battery backup |
Product Overview
Key Features
Model: AS-002A
Product Description
- 110V-240V/AC with 9V battery back up
- Working Current: < 15uA
- Alarm Current: < 30mA
- Alarm Sound: > 85db
- Use temperature: -10 C~50 C
- Use Humidity: < 95%
Product Measurement:
- Diameter: 124mm
- Height: 29mm
- Weight: 168g
- Package: Color Box.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EXIMLABS GROUP, CHINA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Security Equipment from EXIMLABS GROUP, CHINA at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Wuhan, Hubei
Manager
Ms. Sophie Li
Address
Suit #201, Unit #3, Block #4, Te Yihao 2nd Road, Guanshan, East Lake Development Area, Wuchang District, Wuhan, Hubei, 430070, China
smoke detectors in Wuhan
Report incorrect details







































