
Smoke Detector - Advanced Technology, Supreme Quality Components | High Performance, Compact Design, Cost Effective Solutions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Color | White |
| Diameter | 100mm |
| Material | ABS plastic |
| Power Supply | 9V battery |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Operating Temp | 0-40°C |
| Alert | Loud alarm |
| Certifications | UL listed |
| Usage | Detects smoke in homes, offices, and other buildings. Provides early warning of fire. |
| Features | Early warning, Fire safety, Easy install, Reliable detection, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Amidst our wide range of products, we are engaged in offering Smoke Detector that is used in various industries. It is manufactured at our vendors' end using supreme quality components and advanced technology as per the set industry standards. In order to ensure its flawlessness, the offered product is tested on various parameters. Owing to its smooth operation, high performance, compact design and cost effectiveness, the offered Smoke Detector is highly demanded in the market.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ASHIRWAD ENGINEERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from ASHIRWAD ENGINEERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
20
Establishment
2004
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Lucknow, Uttar Pradesh
Managing Director
Mr. S. K. Pandey
Address
M/s 11 Saba Complex, Behind Khurram Nagar Police Chowki, Ring Road, Picnic Spot Road, Lucknow, Uttar Pradesh, 226022, India
smoke detectors in Lucknow
Report incorrect details




































