
Smoke Detector - Stainless Steel, 104mm Diameter X 51mm Height | Dual Leds, Low Power Consumption, Durable Sensor Head, Easy Installation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Operating Voltage | DC 10~35V |
| Standby Current | 100µA/15mA |
| Alarm Current | 70mA/15mA |
| Detecting Area | 80/60 sq m |
| Alarm Output | Conventional/Relay |
| Dimensions | 104x51 mm |
| Usage | Fire detection in buildings, offices, and homes. |
| Operating Temperature | -10°C~+55°C |
| Operating Humidity | 95%RH |
| Installation Method | Ceiling mount |
| Material | Plastic/Steel |
| Features | Early Warning, 360° Visibility, Low Power, Easy Install, High Precision, Durable Sensor, Sleek Design |
Product Overview
Key Features
* Dual LEDs for 360-degree visibility
* Stainless steel inner housing for high ANTI-RFI
* Two or four wire models optional
* Sleek, low-profile housing design
* Low power consumption, high precision and stability
* Durable Sensor Head; Excellent smoke access
* Power-off reset for 2 wire connection
* Auto-reset or power-off reset optional for 4 wire connection
* Easy Installation and maintenance
* 24V mode available
Technical specifications of Smoke Detector:
* Operating Voltage:
SD-98 2 wire: DC 10~35V
SD-98 4 wire: DC12V
* Standby Current:
SD-98 2 wire: a 100uA
SD-98 4 wire: a 15mA
* Alarm Current
SD-98 2 wire: 70mA(at DC 24V)
SD-98 4 wire: a 15mA
* Detecting Area: 80 square meter(with the installation height of 6m-12m), and 60 square meter (with the installation height less than 6m)
* Alarm Output:
SD-98 2 wire: Conventional Output and LED flash
SD-98 4 wire: Relay output (N.O/N.C) and LED flash
* Installation Method: Ceiling Mounted
* Operating Temperature: -10A C ~ +55A C
* Operating Humidity: a 95%RH
* Dimensions: 104mm(Dia)x51mm(H)
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, IMAKE INTERNATIONAL CO., LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from IMAKE INTERNATIONAL CO., LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
100
Establishment
2000
Certification
ISO 9001, CE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shenzhen, Guangdong
Manager
Mr. Kenny Hsu
Address
Building # 1, West Remin Road, Long Hua, Baoan, Shenzhen, Guangdong, 518109, China
smoke detectors in Shenzhen
Report incorrect details







































